Zasady Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok
W ramach przeprowadzonego losowania ustalono następującą kolejność projektów w ramach poszczególnych pul:
Os. Piastowskie
1) Plac Zabaw Fabryka Piasku;
2) Graffiti to sztuka – pokaż jak tworzysz piękne graffiti.
Os. Stare Miasto
1) Relaks rodzinny, nauka i zabawa przy Kozłówce;
2) Montaż 5 ławek wzdłuż stawów Kozłówka;
3) Muzyczny plac zabaw.
Os. Uzdrowiskowe
1) Oświetlenie drogi założenie lamp (przy ul. Armii Krajowej);
2) Rewitalizacja zespołu boisk orlik SP nr 5 w Inowrocławiu;
3) Utworzenie dodatkowych miejsc postojowych w sięgaczu ul. Kusocińskiego;
4) Chodnik Harcerstwa Polskiego – Armii Krajowej;
5) Ławeczki zewnętrzne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5.
Os. Solno
1) Rozwój lokalnej infrastruktury sportowej poprzez budowę boisk do piłki nożnej i do koszykówki przy ul. Jesionowej;
2) Remont dachu sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 11;
3) Renowacja ul. Niezapominajki w Inowrocławiu.
Os. Szymborze
1) Remont placu zabaw w Szkole Podstawowej nr 10;
2) Doświetlenie ul. Wiejskiej.
Os. Mątwy
1) Budowa boiska do siatkówki plażowej wraz ze sprzętem sportowym.
Pula Ogólnomiejska
1) Doświetlić Kozłówkę;
2) Modernizacja strefy saun Krytej Pływalni Wodny Park przy ul. Toruńskiej 46/48 w Inowrocławiu.
3) Modułowy pumptrack/skate park.
-----------------------------------------------------------
4 grudnia br. o godz. 13.00 odbędzie się publiczne losowanie kolejności projektów do Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok, które przeprowadzi zespoół powołany przez Prezydenta Miasta.
______________________________________________
Zgodnie z § 5 uchwały nr VI/45/2024 Rady Miejskiej Inowrocławia z dnia 30 sierpnia 2024 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Inowrocławia w sprawie Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, w przypadku niedopuszczenia projektu do głosowania projektodawcy uprawnieni byli do złożenia wniosku o ponowną weryfikację projektu.
Wpłynęło 8 wniosków o ponowną weryfikację projektu (w tym 1 po terminie), 5 zostało rozpatrzonych pozytywnie i te projekty zostały także dopuszczone do głosowania.
Oto ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania .
----------------------------------------------
Zespół do oceny projektów zgłoszonych do Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok, powołany zarządzeniem nr 172/2024 Prezydenta Miasta Inowrocławia z dnia 17 października 2024 r. w sprawie powołania zespołu do oceny projektów zgłoszonych do Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok, dokonał oceny projektów co do ich zgodności z prawem, wykonalności technicznej oraz spełnienia przez nie wymogów formalnych określonych w uchwale Rady Miejskiej Inowrocławia.
Na podstawie dokonanej oceny Prezydent Miasta Inowrocławia podjął decyzję o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu projektu do głosowania:
- 14 propozycji projektów dopuszczono do głosowania
- 34 propozycje projektów nie dopuszczono do głosowania
Listy projektów dostępne także w zakładce "DO POBRANIA"
Najczęstsze powody niedopuszczenia projektu do głosowania to:
1) brak spełnienia wymogów formalnych, w tym:
- lokalizacja na nieruchomości nie będącej własnością Miasta lub objętej prawem lub prawami przysługującymi osobie lub osobom trzecim w sposób uniemożliwiający realizację projektu
- projekt niezgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- zaproponowanie zadania, które nie należy do zadań Miasta - nie dotyczy wydatków o charakterze lokalnym mieszczących się w katalogu zadań gminy,
2) projekt narusza przepisy prawa powszechnie obowiązującego, w tym akty prawa miejscowego;
3) projekt nie jest wykonalny technicznie, głównie z powodu niedoszacowania projektu, po weryfikacji zespołu kosztorys przekracza kwotę przeznaczoną na daną pulę.
Zgodnie z § 5 uchwały nr VI/45/2024 Rady Miejskiej Inowrocławia z dnia 30 sierpnia 2024 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Inowrocławia w sprawie Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, w przypadku niedopuszczenia projektu do głosowania projektodawca uprawniony jest do złożenia wniosku o ponowną weryfikację tego projektu. Wniosek określający zakres proponowanej weryfikacji wraz z uzasadnieniem projektodawca składa do Prezydenta Miasta Inowrocławia na formularzu (takim samym jak złożenie propozycji projektu), w terminie 7 dni od dnia otrzymania decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Prezydent Miasta rozpatruje wniosek i informuje projektodawcę o wyniku ponownej weryfikacji w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku. W części przypadków przedstawiono wnioskodawcom rekomendację alternatywnego rozwiązania dla projektu, głównie dotyczącą ograniczenia zakresu projektu. We wniosku o ponowną weryfikację projektu wnioskodawca może zastosować się do zaproponowanej rekomendacji.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zakończył się pierwszy etap związany z Inowrocławskim Budżetem Obywatelskim na 2025 rok.
Łącznie wpłynęło 50 propozycji projektów.
Obecnie trwa weryfikacja zgłoszonych projektów. Zespół powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta Inowrocławia dokona oceny zgłoszonych projektów co do ich zgodności z prawem, wykonalności technicznej i spełniania przez nie wymogów formalnych.
W razie stwierdzenia braków w wypełnieniu lub innych nieprawidłowości w formularzu, projektodawca mógł zostać wezwany do ich usunięcia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że ich nieusunięcie w terminie spowoduje odrzucenie projektu.
W 19 przypadkach zespół wezwał projektodawców do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w formularzu. Najczęściej były to: brak obowiązkowego załącznika w postaci mapy lub zdjęcia z lokalizacją projektu, brak szacunkowego kosztorysu, brak uzasadnienia projektu, niewystarczająca liczba podpisów mieszkańców popierających projekt, brak określenia puli w ramach której składany jest projekt.
W 17 przypadkach wnioskodawcy dokonali uzupełnień we wskazanym zakresie. Natomiast 2 propozycje projektów, zgodnie z zapisami uchwały, zostały odrzucane z uwagi na brak usunięcia nieprawidłowości.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na Inowrocławski Budżet Obywatelski na 2025 rok przeznacza się kwotę 1 000 000 zł. Środki podzielono na pule:
1) ogólnomiejską, obejmującą całość obszaru Miasta Inowrocławia, w wysokości 500 000 zł
2) osiedlowe, obejmujące części obszaru Miasta Inowrocławia odpowiadające obszarom osiedli:
- Mątwy - w kwocie 51 518,00 zł
- Piastowskie - w kwocie 76 763,00 zł
- Solno - w kwocie 63 539,00 zł
- Stare Miasto - w kwocie 103 935,00 zł
- Szymborze - w kwocie 43 934,00 zł
- Uzdrowiskowe - w kwocie 160 311,00 zł
Wykaz ulic wchodzących w skład danego osiedla, w zakładce DO POBRANIA.
Najważniejsze zasady, o których należy pamiętać:
- projekty mogą zgłaszać wyłącznie mieszkańcy Inowrocławia,
- każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie 2 projekty, jeden w ramach puli ogólnomiejskiej oraz jeden w ramach puli osiedlowej,
- każdy projekt musi zawierać wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających ten projekt,
- projekty muszą dotyczyć nieruchomości będących własnością Miasta Inowrocławia,
Link do mapy, gdzie można sprawdzić własności działek
Schemat sprawdzenia własności: otworzyć stronę --> zakładka „Portal mapowy” --> warstwy mapy --> analityczne --> zaznaczyć tylko „Struktura władana”
Kolorem ciemnoniebieskim oznaczone są nieruchomości we własności Gminy Miasto Inowrocław. Dotyczy to tylko działek w granicach Miasta. Pozostałe działki ciemnoniebieskie na terenie powiatu należą do gmin, w których są zlokalizowane.
- projekt powinien dotyczyć wydatków o charakterze lokalnym, mieszczących się w katalogu zadań gminy,
- projekt powinien być możliwy do realizacji w trakcie roku budżetowego,
- projekt musi być zgodny ze strategiami i programami przyjętymi do realizacji przez Miasto Inowrocław oraz obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego,
Link do uchwalonych przez Radę Miejską Inowrocławia - strategii, planów i programów wieloletnich
Link do mapy z obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
- szacunkowy koszt projektu nie może przekroczyć kwoty przeznaczonej na pulę, w ramach której zgłaszany jest projekt,
- projekt powinien uwzględniać – o ile to możliwe – uniwersalne projektowanie, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Wymagane liczby podpisów mieszkańców popierających projekty zgłaszane w ramach każdej z pul:
- ogólnomiejska - 40
- Mątwy - 2
- Piastowskie - 8
- Solno - 5
- Stare Miasto - 15
- Szymborze - 1
- Uzdrowiskowe - 29
Zasady Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2025 regulują:
1) Uchwała nr VI/45/2024 Rady Miejskiej Inowrocławia z dnia 30 sierpnia 2024 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Inowrocławia w sprawie Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. poz. 4946);
2) Zarządzenie nr 145/2024 Prezydenta Miasta Inowrocławia z dnia 19 września 2024 r. w sprawie Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok;
3) Zarządzenie nr 172/2024 Prezydenta Miasta Inowrocławia z dnia 17 października 2024 r. w sprawie powołania zespołu do oceny projektów zgłoszonych do Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok.